5 bin TL ile çalışacak çoban bulamıyorlar!

Hayvancılığın değerli bir ekonomik girdi olduğu Doğu Anadolu’da son devirlerde yeni çobanların yetişmemesi dalı zora sokuyor. Çobanın bile çobana kız vermediği bu süreçte kırsalda yaşayan gençler diğer işlere yönelince çobanlık mesleği de bitme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

BARINMA VE YEMEK KARŞILANIYOR

Malatya’da 3 ile 5 bin TL ortasında maaşa ek sigorta, yiyecek, içecek ve barınma muhtaçlıklarının karşılanmasına karşın üreticiler yerli çoban bulamıyor. Şu sıralar göçmen çobanlarla sorunu süreksiz olarak da gidermeye çalışan yetiştiricilerin en büyük telaşı ise mesleğin ileri de yok olması.

‘5 BİN TL’YE GELEN ADAM YOK’

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın, yaklaşık 10 yıldır Türkiye genelinde çoban bulmanın güç olduğunu söz ederek bilhassa küçükbaş hayvancılıkta çobanlığın değerine değindi. Şu an bölgede var olan çobanlarında çok eski kuşaktan olduğunu ve onlarında yaşları nedeniyle artık bu mesleği yapmakta zorlandığını lisana getiren Akın, “Bu yaşlı kuşak da giderse bu işi yapacak kimse kalmadı. Biz birlik olarak çobanlık kursu açmamıza karşın bu meşakkat hala devam ediyor” dedi. 5 bin TL’ye kadar maaş verilmesine karşın bu işi yapabilecek çoban bulamamanın zorluğunu yaşadıklarını söyleyen Akın, “Mecburen dışarıdan çoban getirmek zorunda kalıyoruz. Lakin onda da itimat olmuyor bir bakıyorsunuz 3-5 ay sonra işi bırakıp gidebiliyor” tabirlerine yer verdi

ÇOBAN BİLE ÇOBANA KIZ VERMİYOR

Çobanlarla ilgili yaylalardaki toplumsal hayatın güzelleştirilmesi ismine çalışmaların yapılması gerektiğine de dikkat çeken Akın, “Artık bu zamanda çoban bile, çobana kız vermiyor. Bu türlü olunca da gençler bu mesleğe ilgi göstermiyor. Buraları terk ediyor. Bizler de gerek mahallî yöneticiler olsun gerekse merkezi hükümet olsun bu kesime takviye verirsek, kırsaldaki beşerler küçükbaş yetiştiriciliğine devam eder. Yoksa bu işler yavaş yavaş tarih olacaktır. Bu kuşakta ortadan kaybolduğu vakit hayvancılık yok alma yolunda ilerleyecektir” halinde konuştu.

  • Leave a Comment