Ana Sayfa Alkol Alkol Fiyatları

Alkol Fiyatları

Paylaş

Alkol Fiyatları 2019

Alkol fiyatları Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) tarihinde yapılan son zamlar ile birlikte tekrar artışa geçti. Alkol fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi’ne ilaveten bir de yüzde 18 KDV ücreti yansıtılıyor. Son zamlarla beraber alınan bu KDV ücreti de yükselerek içki fiyatları üzerinde etkili oldu.

Alkol Fiyatları Zam Sonrası Ne Kadar Oldu?

Alkol fiyatları üzerinden alınan vergiler yüzde 7.1 oranında artırılırken sigara fiyatlarına ise bu yıl başında zam gelmedi.

Enflasyonun yükselmesi sonucu alkolden alınan vergi artışları;

Bira fiyatlarından alınan ÖTV 1.26’dan 1.34 liraya

Votka fiyatlarından alınan ÖTV 164.03’den 175.66 liraya

Rakı fiyatlarından alınan ÖTV 159,93’den 171,27 liraya

Vermut ve şarap fiyatlarından alınan ÖTV 63.18’den 67.66 liraya yükselmiş oldu.

Bunun yanı sıra, sade, meyveli ve kolalı gazozlar ile alkolsüz biranın vergileri de torba yasa ile birlikte yüzde 10 oranında artış gösterdi.

70’lik rakı fiyatları üzerinden alınan Özel tüketim vergisi son artış ile 50.37 liradan 53.95 liraya çıkmış oldu. Bir de ÖTV üzerinden alınan KDV miktarı da bu fiyata eklenince, 70’lik rakıdan alınan toplam vergi, fiyatının yüzde 69’unu oluşturmuş oluyor.

-İçkiye yapılan bu zam, tüm içki fiyatları üzerinde yüzde 2,5-3’lük bir artış oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Alkol Fiyatları 2018
Alkol Fiyatları 2019

İçki Fiyatları ile Vergi İlişkisi

Alkol Fiyatları, Ocak ve Temmuz aylarında, yasa gereği yurt içi üretici fiyat endeksi oranı kadar otomatik olarak zamlanacak.

Alkollü ürünlerden alınan özel tüketim vergisi, geçtiğimiz yılın ilk altı ayında alınan toplam ÖTV miktarının yüzde 7.1’ini oluştururken son 5 yıla baktığımızda alkollü ürünlerden alınan toplam ÖTV geliri 30,4 milyar TL oldu.

Ayrıca 2017 yılında popülaritesi artan evde etil alkol ile içki yapımı, 2018’in başında gelen etil alkol satış yasağı ile, kendi alkolünü üreten birçok alkol tüketicisini tekrar markalı içki almaya yöneltti.

-Hazırladığımız alkol fiyat listesinden Rakı, Bira, Votka, Viski, Konyak, Tekila, Cin, Rom, Likör, Şampanya, Vermut ve Absinthe gibi tüm içki fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Alkol Fiyatları 2019 Zamlı Fiyatları ;

Not: Alkol Sağlığa Zararlıdır. Lütfen sağlığınız için alkolden uzak durunuz.

Alkol Fiyatlarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?