ATSO Lideri: 6 bin lira maaşla motokurye bulamıyoruz

ATSO Lideri Davut Çetin, oda olarak üyelerinin bilinçlendirilmesi ismine e-ticareti 6-7 yıldır konuşup gündemde tutmaya çalıştıklarını belirterek, son periyotta restoran ve kafelerden önemli ölçüde motokurye talebi geldiğini açıkladı. Küresel şirketlerin de değişik isimlerde piyasaya girdiğini belirten Çetin, “Evlere teslim eden firmalar var ve önemli sayıda motokurye kullanıyorlar. Bunların motokurye kullanmasıyla fiyatlar de çok yükseldi. Bizim restoran ve kafe kesimiyle, paket servis yapan başka dallarımızda motokurye problemi başladı. Zira fiyatlar de çok fazla, 4-6 bin TL ortasında maaş alan motokuryeler var” dedi.

İddialarına nazaran Antalya merkezde yalnızca restoran-kafe bölümü için şu an bin motokurye gelse hepsine de gereksinim olduğunu anlatan Davut Çetin, “Hakikaten paket servis, dijital dağıtım, e-ticaret çok yüksek düzeye çıktığından, bu türlü yeni bir kesim büyümesi yaşandı. Evvelden bu türlü bir şikayet almazdık hiç, artık bu başladı. Bununla ilgili de önümüzdeki günlerde eğitim süreci başlatacağız, zira önemli talep geliyor” diye konuştu.

MESLEK LİSESİ ÖNERİSİ

İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu ülkede, bir tarafta iş bulamayan, öbür tarafta personel bulamayan üyeleri olduğunu anlatan Çetin, “Aynı vakitte orta ve yetişmiş eleman olarak diğer bölümlerde de geçerli. Mekanik, kaynakçı, torna, makine operatörü üzere birçok kesimde düşünce var. Bunu artık önümüze koyup önemli bir tahlil üretmemiz lazım. Bundan 3 sene evvel, ‘Endüstri meslek lisesi mezunu, kendi kısmından bir iş kolunda iş buluyorsa minimum fiyatın yüzde 20 fazlasını vermeye hazırız’ diye açıklama yapmıştım. Hala o açıklamamın arkasındayım” dedi.

NİTELİKLİ ELEMAN SORUNU

Sanayi meslek lisesi elektrik kısmından mezun birinin, elektrik bölümünde iş bulduğunda bütün iş yerlerinin minimum fiyatın yüzde 20 fazlasını vermeye hazır olduğu örneğini veren Çetin, “Bu öğrencileri dala dönük âlâ eğitebilirsek çok büyük talep var şu anda. Taban fiyat 3 bin TL ise herkes 3 bin 600 TL vermeye hazır. Biz vasıfsız emekçiyi bile bulamıyoruz. Birçok üniversite mezunu yarattık şu anda, onlar da 3-4 bin TL’ye iş arıyor, öteki tarafta 3-4 bin liraya çalışacak, makine başında bekleyecek, taşıma, paketleme yapacak insan bulamıyoruz. Sürücülük yapacak insan bile bulmakta zorlanıyoruz. Artık eğitim modelimizi değiştirip bu dallara yönelik insan yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MOTOKURYE FİRMASI KURABİLİYORLAR

Motokurye işinde artık şahıs şirketleri bile kurulmaya başladığını açıklayan Çetin, “Esnaf odalarına kayıt olarak götürü yöntemi deftere tabi oluyor, gidiyor paket başına 3-4 liraya anlaşıyor. Günde 100-150 paket dağıtıyor ve fiyatını alıp faturasını keserek firmaya veriyor. Ticaret çok form değiştirdi, bundan sonra da değişik fırsatlar doğacak ve bunlara dikkat etmek lazım. Motokurye işi yapmaya başlayanlar hem bize hem esnaf odasına ‘motokurye işi yapıyorum’ diyerek kayıt yaptırabiliyor, lakin bizdekiler götürü tarzı defter olamaz” dedi.

EN BÜYÜK BADİRE A KÜMESİ EHLİYETLİ İŞÇİ

Şu anda işletmelerdeki en büyük ıstırabın A kümesi ehliyetli işçi olduğuna işaret eden Çetin, şunları söyledi:

“Yani motosiklet kullanacak, kurye olacak. Hem restoran, kafeler, hem de kırtasiyesinden marketine kadar artık herkes konuta servise başladı. Zira çok büyük küresel şirketler geldi ve kesimleri tehdit etmeye başladı. Biz üç harfli zincir marketlerden şikayet ederken, onlar da bunlardan şikayet etmeye başladı ve motokurye işine girdi. Ticaret o kadar süratli değişiyor ki yetişmemiz lazım. Bizim kederimiz de Antalya’daki üyelerimizi buna hazırlamak. Başlı başına bir sorun, bahşişi var bir de. 5-6 bin lira maaşla işletmelerimiz motokurye bulamıyor.”

PANDEMİ SONRASI 4’E KATLADI

Şu an bu dalda yalnızca Antalya merkezde 5 binden fazla kişinin istihdam edildiğini lisana getiren Çetin, “Pandemi öncesine nazaran en az 4’e katladı. Kargo tarafında da çok önemli gelişme var. Örneğin evvelce bir apartmana 10 tane kargo geliyorsa şu anda 30 tane geliyor. Ayrıyeten paket başına anlaşanlar da var. 4 lira paket başı, 100 paket dağıtıyor 400 lira. Motor yahut otomobil neyle dağıtıyorsan. Bir tarafta 3-4 bin liraya iş arayan mühendis ve yüksek okul mezunları var, bir tarafta da 5-6 bin lira vereceksin A kümesi ehliyetli kurye bulamıyorsunuz. Bu hususta bir tezat var” sözlerini kullandı.

  • Leave a Comment