Bursa Büyükşehir, emekçisine +1 refah hissesi verdi

BİNTED ile HAK-İŞ Sendikasına bağlı Hizmet-İş Sendikası ortasında 36 ay periyodik toplu iş mukavelesi görüşmelerinde muahede sağlandı. BİNTED bünyesindeki 5200 çalışanı ilgilendiren görüşmelerde, eşit işe eşit fiyatın sağlanması için seyyanen artışlar ve fiyat eşitleme uygulaması yapıldı. Ayrıyeten 6’şar aylık devirler halinde enflasyon fiyat artışlarının yanı sıra son devir enflasyon + 1 fiyat artışı uygulanacak. Kontrat ile en düşük fiyatlı kümeye yıllık ortalama yüzde 21, 3 yılın sonunda da yüzde 62 oranında fiyat artışı sağlanmış oldu. Mukavele ile ikramiyelerde de değerli bir güzelleştirme yapılmış oldu. Birinci devirde yıllık 10 günden 60 güne çıkarılan ikramiyeler, son devirde ise 85 güne çıkarılmış olacak.

“En düşük fiyat 5.117,00 TL’ye yükseltildi”
Mukavelenin ayrıntıları hakkında bilgi veren Lider Aktaş, mukavelenin 15 Mart 2021 tarihinden itibaren 36 ay müddet ile yapıldığını hatırlattı. Çalışanların maaşlarını enflasyon karşısında ezdirmemek için 6’şar aylık periyotlar halinde enflasyon oranında fiyat artışı öngördüklerini anlatan Lider Aktaş, “Son periyotta fiyat artışı enflasyon + 1 refah puanı olarak uygulanacak. Maalesef farklı yıllardaki istihdamlardan ötürü çok önemli maaş farkları var. Tıpkı işi yapan ünitenin 7 farklı maaşı var. Bunları düzeltme noktasında yüzde 78’lik muvaffakiyet sağladık. Mukavele ile fiyat eşitsizliği yaşayan arkadaşlarımızın da mağduriyetini giderme noktasında kıymetli bir adım atmış olduk. Toplu iş mukavelesi ile en düşük fiyatlı kümesinde çalışan evli, eşi çalışmayan ve iki çocuk sahibi çalışanımızın net fiyatı 15 Eylül 2021 tarihinden itibaren 5.117,00 TL’ye yükseltildi. 6 aydır iftira atanlara duyurulur. Tüm farklar da hesaplara yatırıldı. İnşallah Rabbim mahcup etmeden süreci tamamlarız. 36 aylık süreyi kapsayan toplu iş mukavelemiz sonunda en düşük fiyat kümesinde misyon yapan çalışanlarımıza yaklaşık yüzde 61 oranında fiyat artışı sağlanmış olacak. Ananınızın ak sütü üzere helal olsun. Nihayetinde emeğiniz ve alın teriniz var. Yıllık toplam 10 gün olan ikramiye ödemesi, her ay fiyat ödemesi ile birlikte 5 yevmiye olmak üzere yıl boyunca toplam 60 gün ikramiyeye çıkararak tüm çalışanlarımıza ödeyeceğiz. İkinci devir içerisinde ikramiyeler 70-75 gün olarak ödenirken, üçüncü periyot ise 80-85 güne çıkararak ödemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Çalışanların hakları güzelleştirildi
Toplumsal ve sendikal haklarda da iyileştirmeler yapıldığını belirten Lider Aktaş, çocuk yardımı, yakacak yardımı, tahsil yardımı, aile yardımında iyileştirmeler yapıldığını söz etti. Hakların son devirde yüzde 5 oranında arttırarak ödemeye devam edileceğini lisana getiren Lider Aktaş, “Doğum yapan bayan çalışanlarımızın fiyatsız müsaade hakları 12 aya yükseltildi. Halihazırda var olan silah ve direksiyon primlerinde, direksiyon primlerinde, silah tazminatında iyileştirmeler yapıldı. İlaveten kanalizasyon, su şebeke çizgisi, asfalt işleri, boya işleri, sayaç endeks işleri kapsamında misyon yapan kümeler için günlük 10,50 TL yıpranma primi ve davet merkezi vazifelisi çalışanlarımız için günlük 12,72 TL yıpranma primi ödemesi yapılacak. Ramazan ve Kurban bayramlarıyla alakalı yardımlarımız, son periyot yüzde 5 arttırmak kaydıyla revize edildi. Askerlik vazifesi için ayrılan, evlenen, birinci derece yakını vefat eden, tabi afetten ziyan gören çalışanlarımız için makul haklar son yıl yüzde 5 arttırmak kaydıyla yine düzenlendi. Bu düzenlemelerle birlikte Bursa’daki belediyelerin yanımızdan geçmesi mümkün değil” dedi.

  • Leave a Comment