“Gözler Bu Verilerde” 4 Analist, Altın İçin Beklentilerini Paylaştı!

Piyasa analistleri Myra P. Saefong ve Mark DeCambre’ye nazaran, altın vadeli süreçleri, ABD enflasyonunun Ağustos ayında yedi ayın en düşük süratte arttığını gösteren bir raporun akabinde ABD dolarının zayıflamasından takviye bularak Salı günü yükselişle kapandı. Analistler, bu çerçevede, Aralık vadeli altın kontratının %0,7 artışla 1.807,10 dolara yerleştiğini ve rotayı daha evvelki bir düşüşten 1.780,60 dolara kadar geri döndürdüğünü belirtti. FactSet datalarına nazaran mukavele, 3 Eylül’den bu yana en etkin mukavele için en yüksek düzey oldu.

Chintan Karnani: Beklenenden düşük TÜFE dolar cinsinden altın fiyatlarını destekliyor

ABD Hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayındaki %0,5’lik artışa kıyasla Ağustos ayında %0,3 arttığını söyledi. Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistler, TÜFE ile ölçülen hayat maliyetinin Ağustos ayında %0,4 arttığını varsayım ediyor. Insignia Consultants araştırma yöneticisi Chintan Karnani MarketWatch’a verdiği demeçte, şu konuları lisana getirdi:

Beklenenden düşük tüketici fiyat endeksi sayısı, ABD dolarının zayıflamasına neden oldu. Bu durum dolar cinsinden altın fiyatlarını destekliyor. Bilgiler ayrıyeten Federal Rezerv tarafından erken bir daralma beklentilerini de hafifletti.

Chintan Karnani, Perşembe günkü ABD Ağustos perakende satış sayılarının altının fiyatını ve ABD doları endeksini etkileyeceğini de kelamlarına ekledi:

Traderlar, yılın son çeyreğinde ABD ekonomisindeki eğilimler için ipuçlarına bakıyorlar ve gelen ABD ekonomik data yayınlarına dayanarak dördüncü çeyrek portföylerinde yine ayarlamalar yapıyorlar.

“ABD ekonomik datalarının her açıklaması önemli”

Fed, TÜFE bilgilerinin kendisine ek olarak, önümüzdeki hafta, piyasalara likidite sağlamaya yardımcı olmak ve COVID periyodu tahvil alımlarını azaltma planlarını belirlemek için TÜFE raporu da dahil olmak üzere girdileri kullanacak. Oanda Corp.’un kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, bir araştırma notunda değerlendirmelerini paylaştı:

Sarı metal, bu hafta ABD ekonomik bilgilerine, bilhassa de bugünkü enflasyon verisine karşı hassas olmaya devam edecek ve önümüzdeki haftalarda rastgele bir azalmanın olumlu bir katalizör olmasını sağlayacak.

haberlerinden de bildiğiniz üzere, Lider Jerome Powell da dahil olmak üzere faiz oranı belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin birçok üyesi, yakın vakitte merkez bankasının aylık 120 milyar dolarlık Hazine ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını, yıl sonuna kadar azaltması gerektiğini söyledi. Araştırma yöneticisi Chintan Karnani, şu yorumu yaptı:

Traderlar bunu gelecek çeyreğin gücünü pahalandırmak için kullanacakları için ABD ekonomik bilgilerinin her açıklaması kıymetlidir.

  • Leave a Comment