Gümüşün inziva günleri sona mı eriyor?

Evrim KÜÇÜK

Gümüş, şubat ayında başarısızlıkla sonuçlanan ‘anarşist alımlar’ ve geçen ay yaşanan ani gerilemeler sonrasında yatırımcının radarından bir müddet çıkmıştı. Lakin son günlerde Fed’den gelen karmaşık sinyallerle gümüşü yine bakışları üzerinde toplamaya başladı. Fon yöneticisi Baker Steel Capital, beyaz metalin gerileme sürecinde tabanı gördüğünü savunuyor ve ‘gümüşün yine sahne almaya hazırlandığına’ inanıyor. Finans kuruluşu tarafından hazırlanan tahlilde, teknik olarak bakıldığında fiyatların son vakitlerde kritik dayanak düzeyi 23 doların üzerinde kalmasının değerli olduğuna dikkat çekiliyor. Tahlilde şöyle deniliyor: “Henüz tüm vakitlerin doruğunu göremedi: Değerli metallerin, öncelikle genişleyen para arzı, kalıcı düşük ve negatif gerçek faiz oranları, süratli borç artışı tarafından yönlendirilen uzun vadeli bir yükselişin ortasında olduğuna ve gümüşün toparlanmasının daha yeni başlamış olabileceğine inanıyoruz. Tarihi olarak altın yeni doruklar yaptığında gümüş de yükselir ve münasebetiyle gümüşün bu döngüde tüm vakitlerin en yüksek düzeylerini şimdi tekrar test etmemiş olması bile, metalin gelecekte hareket alanı olduğunun bir göstergesi.”

“Altın, konut fiyatlarını izlerse yükselir”

ABD’de artan konut fiyatları altının izleyeceği yol hakkında ipucu verebilir. Sunshine Profits tarafından yapılan bir tahlile nazaran ABD’de konut fiyatları finansal krizle sonuçlanan 2000 yılındaki konut patlamasından bu yana en süratli artışı yaşıyor. Bu, kiraların önümüzdeki yıllarda kıymetli ölçüde artacağı ve kiraların tüketici fiyat endekslerine dahil edilmesinden dolayı enfl asyonu körükleyeceği manasına geliyor. Bu ortada, 1.835 dolar düzeyini test eden lakin bu eşiği geçmeyi bir türlü başaramayan altın tekrar ruhsal 1.800 dolar/ons düzeyinin gerisine düştü. Bu senaryonun korunması halinde analistlere nazaran kısa vadede 1.750-1.730 dolar takviye bölgesine hakikat çekilmeler gündeme gelebilir. Yeniden de ANZ’nin stratejistleri, önümüzdeki üç ay boyunca altın konusundaki olumlu duruşlarını yineliyorlar ve 1900 doların test edilebileceğini düşünüyorlar.

Paladyumda ‘düşüş stratejisi’ oynanıyor

Paladyum vadelilerinde ticari olmayan net durumlar 15 yıldan beri birinci defa short yani kısa tarafa geçti. Paladyum vadelilerinde net durumlar, Şubat 2021 ve ondan evvel Mart 2020’de sıfıra yaklaştığından bu yana en düşük düzeyde. Hereaus tarafından hazırlanan rapora nazaran, paladyum fiyatlarında kelam konusu tarihlerde kısa konumların artmasından çabucak sonra fiyatlarda dik bir yükseliş yaşanmıştı.

Güneş fotovoltaik kapasitesi süratle artıyor

Güç talebi arttıkça, hükümetler dayanak sundukça ve tüketiciler ortasında etraf şuuru arttıkça, gümüşün büyük bir kullanım alanı olan güneş fotovoltaik (PV) kapasitesi süratle artıyor. PV gelişimi için projeksiyonlar, gelecek 10 yılda yüzde 180, 20 yılda yüzde 459 ve 2050’de yüzde 720’lik bir artışa işaret ediyor. Ayrıyeten, araba kesimi şu anda yıllık 55 milyon ons gümüş kullanıyor ve talebin 2030 yılına kadar neredeyse 70 milyon onsa yükseleceği iddia ediliyor.

Rodyum madencilerin 1 numaralı para kapısı olduğuna

Dünyanın en değerli kıymetli metali olan rodyum, fiyatındaki süratli artış sonrasında büyük platin madencilerinin 1 numaralı gelir kapısı haline geldi. Metal, mart ayındaki doruğundan gerilemiş olsa da, rodyum hala dünyanın en büyük madencilerinden Anglo American Platinum’un birinci yarı gelirlerinin yüzde 45’ini oluşturuyor. Bu, şirketin platin ve paladyumdan elde ettiği gelirden bile fazla. Şirketin bağlı olduğu Anglo American’ın gümüşi beyaz metalden elde ettiği gelir, iştiraki De Beers’ın elmas madenciliği ve Şili ile Peru’daki bakır faaliyetlerini aştı. Artan talepten ötürü fiyatlar mart ayında 30 bir dolara dayanmış ve altından 17 kat daha kıymetli hale gelmişti.

Platinde, takıda ‘elektoform metodu’ satışları artırabilir

Platinum Guild International (PGI) tarafından yayınlanan son “Platinum Jewellery Business Review’ başlıklı rapor, birçok pazarda platin mücevher satışlarında artış yaşandığını gösteriyor. ABD pazarına bakıldığında yılın ikinci çeyreğinde PGI’nın stratejik ortakları ortasında platin takı satışları geçen yılın tıpkı devrine oranla iki kat artarken, ons satışları da yüzde 48 büyüdü. Birebir periyot içinde Japon mücevher pazarı adet bazında yüzde 70.7 artarken, platin mücevher satışları da yüzde 68.5 oranında toparlandı. PGI, bilhassa yılın ikinci yarısında elektroform teknolojisi kullanılan platinin öne çıkan bir bahis olabileceğine ve satışlara dayanak verebileceğine dikkat çekiyor.

  • Leave a Comment