Her Hafta Zamlanıyor: Artan Yumurta Fiyatları Mercek Altında

Yumurta fiyatları son devirlerde tırmanışa geçti. Orta uzunluk yumurtanın fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı. Geçen haftaya kadar 73 kuruş olan yumurtanın adet fiyatı geçen yılın birebir devrinde 43 kuruştu. Üreticiler, “Maliyetlerimiz çok yükseldi. Yem fiyatları bir oldukça arttı buna karşın maliyet artışlarını tam olarak yansıtmadık. Olağan kurallar altında üreticide 1 adet yumurtanın 1 TL olması gerekiyor” açıklaması yaptı.

 

Son devirlerde birçok ana besin ürününde fiyat artışları yaşanıyor. Meyve-sebzeden, et ve süt eserlerine kadar her eserde yükselen fiyatlar tüketicinin birinci gündem hususu pozisyonunda. Son günlerde fiyat artışı dikkat çeken bir öteki eser ise yumurta… Yumurtanın adet fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı. Geçen yılın tıpkı periyodunda 1 adet yumurtanın fiyatı 43 kuruş düzeylerindeydi. Geçen hafta itibariyle 1 yumurta üreticide 73 kuruşa satılıyordu. Sofrasından yumurtayı eksik etmeyen vatandaş da, her gün yumurta ile yemek yapan restoranlar da kara kara düşünüyor. Biz de yaşanan bu fiyat artışının nedenlerini Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Lideri İbrahim Afyon’a sorduk. Fiyat artışlarına münasebet olarak Afyon’un verdiği birinci karşılık ‘maliyet artışları’ oldu.

‘Ambalaj, nakliye, elektrik üzere birçok alanda maliyetlerimiz arttı’

 

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine nazaran uzun yıllardır yumurtacılık kesiminde sıkıntılar yaşandığını tabir eden Afyon, “Bugün maliyetlerimiz çok yükseldi. Aslına bakarsınız en şeffaf bölümlerden biriyiz. Bütün girdi fiyatlarını masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik üzere birçok alanda maliyetlerimiz arttı. En büyük girdi kalemini oluşturan yem fiyatlarında da büyük yükseliş yaşandı. Tüm bunlar bir ortaya gelince yumurta fiyatında artış kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu tartışma konusu oldu lakin yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Zira bir yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının 1 TL olması gerekiyor. Aslında maliyetlerdeki artışa bakınca ‘yumurta fiyatlarına artırım geldi’ demek komik oluyor” sözlerini kullandı.

Yumurta fiyatlarının grafiği ????

 

30’lu yumurtaya 1 aydır her hafta 2 TL artırım

 

Geçmiş devirde arz-talepteki dengesizlik yüzünden fiyatların düşük kaldığını belirten Afyon, “Özellikle pandeminin ağır yaşandığı geçen yıl tüketim azalmıştı. Zira oteller, restoranlar üzere toplu tüketim yerleri kapalıydı. Yumurta depolanabilir bir eser olmadığı için satılması gerekiyor. İşte bu durum nedeniyle üretim devam ederken, tüketim azalınca fiyatlar da aşağı düşmüştü. Bu devirde ise restoranlar, kafeler, okullar, oteller daima açık… Bu yüzden satışlar da artıyor. Ayrıyeten geçen yıllarda üretim fazla olduğu için ziyan eden yumurta üreticileri, yumurta tavuklarını kesti. Bu da üretimin bir ölçü düşmesine neden oldu. Üretim aslında daha olağan düzeylere geldi. Tüm bu sürece bakıldığında vatandaşın ‘yumurta fiyatlarına artırım geldi’ demesi pek doğaldır lakin üreticinin diğer yapacak bir şeyi kalmadı. Yumurta fiyatları artsa da hala üreticiyi şad edecek boyutta değil” diye konuştu.

Büyükçekmece ve Küçükçemece’de kurulan pazar yerlerinde yumurta satan Cahit Balcı, son 1 aydır her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL artırım geldiğini söyledi. Balcı, “Üreticide fiyat yükseldikçe biz de fiyatlarımızı arttırıyoruz. Bizim 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL. Yaşanan Vatandaş daima reaksiyon gösteriyor, bizi suçluyor. Bizim kârımızı ise 30’lu yumurtada 2-3 TL’yi geçmiyor. Yumurtada bu devirlerde fiyat artışı olması olağan. Zira okullar açılıyor, havalar soğuyor ve tüketim artıyor. Ayrıyeten üreticiler yumurtacı tavuklarını yeniliyorlar” dedi.

Bakanlık fiyatları takipte

 

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki takım de geçtiğimiz hafta marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket kontrolünü yapmıştı. Takımlar, marketlerde, zerzevat ve meyve, temel besin eserleri ile paklık eserleri başta olmak üzere temel muhtaçlık unsurlarına yönelik fiyatları inceledi. Kontrollerde, eserin etiket fiyatı ile kasa fiyatı ortasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileriile indirimli eserin indirimden evvelki fiyatına bakıldı. Gruplar, rastgele seçtikleri eserleri kasaya götürerek fiyat karşılaştırması yaptı.Denetim sonuçlarına yönelik uygulanacak cezaya ait de bilgi veren Benli, fahiş fiyat tespitinde eser başına 10 bin 911 lira ile 109 bin 911 lira, etiket mevzuatına muhalif süreç tesisinde de 452 lira cezai süreç uygulandığını bildirdi. Etiket uygunsuzluklarında bakanlığın “Alo 175” çizgisi aranarak bilgi verilebiliyor.

  • Leave a Comment