İşsizlik riskinin en düşük olduğu meslekleri sıraladı

Meslek.net Genel Müdürü Fatih Soysal, T24 müellifi Barış Soydan’ın sorularını yanıtladı.

Bilişimin tüm alanlarında dünyada olduğu üzere Türkiye’de de büyük bir açık olduğunu söz eden Meslek.net Genel Müdürü Fatih Soysal, uzun vakittir talebin arzın üzerinde seyrettiğini kaydetti. Soysal, buna karşılık toplumsal bilimler mezunlarının işsizlikle müsabaka mümkünlüğünün başka alanlara nazaran çok daha fazla olduğunu belirtti.

Hizmet dalında işgücü fazlası var

Yüksek maaş verdiği halde garson ya da emekçi bulamadığını öne süren işverenlerle ilgili de konuşan Soysal, kafe-restoran üzere hizmet dalı işlerinde eğitimsiz işgücü arzının çok yüksek olduğunu, münasebetiyle buralarda bir açık olmadığını belirtti.

Soysal, buna karşılık fabrikalarda “gri yakalı” olarak tanımlanan uzman orta elemanların arzının, şirketlerin talebinin altında olduğunu belirterek, bu sorunun tahlili için meslek liselerinin sayısının artırılması ve Almanya’da olduğu üzere buralarda kaliteli eğitim verilmesi gerektiğini söz etti.

Soysal, Barış orta elemanlara verilen fiyatların kâfi olup olmadığıyla ilgili sorusuna karşılık olarak, fiyat düzeyindeki düşüklüğün de orta eleman yetersizliğinin sebeplerinden biri olduğunu anlattı.

  • Leave a Comment