Konut Sahipleri Daha Yüksek Kira İçin Mahkemeye Koştu: ‘Kira Davalarında Büyük Artış’

Konut kiralarında fahiş artış nedeniyle eski kiracıyı tahliye edip konutu daha yüksek fiyatla kiraya vermek isteyenler dava üstüne dava açıyor. 10 yıllık kontrat uzama müddeti dolan kiracılara noterden ihtarname yollanmaya başlandı. 5 yılı dolan kiracılar için de kira tespit davaları açılıyor. Mülk sahipleri bu davayla kiraya artırım talep ediyor.

Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kiralık ev bulmak sıkıntı; olan da cep yakıyor. Kimi ilçelerde yüzde 300’e yaklaşan kira artışları yeni konut arayanları kara kara düşündürürken kimi mülk sahipleri işi fırsata çeviriyor. Kiracılarını tahliye etmek ya da kirayı yükseltmek isteyenlerin türel yollara başvurduğunu belirten avukatlar davalardaki artışa dikkat çekiyor.

İki seçenek var

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine nazaran, kiralık konuta ağır talep olan bugünlerde konut sahipleri iki seçeneği pahalandırıyor. Birincisi; kiranın bölge ortalamasının altında kaldığını düşünenler şayet kiralama üzerinden 5 yıl geçtiyse ‘kira tespit davası’ açıp artırım talep ediyor. Konut sahibi lehine ikinci seçenek ise; kira kontratlarında 10 yıllık kontrat uzama mühleti dolanlar için tahliye talep ediliyor. Pekala yasalar ne diyor? Kanuna nazaran kira mukaveleleri aksi bir süreç yapılmadıkça her yıl yenileniyor. Fakat kiraya veren 10 yıllık uzama müddetinin bitiminden sonra ‘herhangi bir münasebet göstermek zorunda olmadan’ kiracıyı tahliye edebiliyor. Yalnızca uzama mühletinin bitiminden en az 3 ay evvel kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmak zorunda.

Konut kiraları artırımları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) nazaran belirleniyor. Mülk sahibi yasal olarak bu oranın üzerinde artırım yapamıyor. Lakin 5 yıl sonunda kira tespit davası açabiliyor. Kira tespit davalarında mülk sahibi ‘kiracım bölge ortalamasının çok altında kira ödüyor, bunu düzeltelim’ diyor. Bu durumda kira, emsal kira bedellerine nazaran yine belirleniyor.

Hakkaniyet indirimi

Hem tahliye hem de kira tespit davalarına ağır talep olduğunu belirten Avukat Hikmet Güngör, “Tahliye için 10 yıllık uzama müddetinin bitiminden en az 3 ay evvelden ihtar çekilmesi koşul. Kira tespit davalarında da hakim eski kiracının hakkını gözetiyor. Örneğin vatandaş 3 bin kira ödüyor ancak bölge ortalaması 10 bin lira. Çabucak kira 10 bin liraya çıkmıyor. Hakim, eski kiracıya ‘hakkaniyet indirimi’ yapıyor ve yeni kiraya karar veriyor” dedi.

10 yıl koşulu dışında kirasını ödeyenlerin keyfi nedenlerle tahliye edilemeyeceğini belirten Güngör, “Ev sahibi kendisinin ya da bakmak zorunda olduğu şahısların muhtaçlığı varsa tahliye isteyebilir. Gereksinim nedeniyle tahliyede meskeni 3 yıl diğerine kiraya veremez” dedi.

Kiralar neden arttı?

Konut üretimi yavaşlayınca arz sorunu ortaya çıktı.

Artan konut kredi faizi nedeniyle orta gelirli vatandaş mesken alımından uzaklaştı, kiraya yöneldi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi ile ertelenen düğünler yapılınca kiralık meskene talep arttı.

Hem bu yıl üniversiteyi kazanan, hem de pandemi nedeniyle meskenini kapatan öğrenciler mesken arayışına girdi.

Kimi bölgelerde kentsel dönüşüm nedeniyle konutunu tahliye eden vatandaş kiralık meskene geçti.

Yabancılar ve göçmenlerden gelen konut talebi de kimi ilçelerde tesirli oldu.

  • Leave a Comment