Kuzey Kıbrıs’ta mutfak tüpü kara borsaya düştü

Kuzey Kıbrıs’ta tüp dolum firmaları artan maliyetlerden ötürü tüp gazın 140 lira olması istikametinde hükümete baskı yaparken, hükümetin buna karşı çıkması sonucu tüp dolum firmaları piyasaya tüp vermemeye başlaması ile mutfak tüpü karaborsaya düştü.

Kuzey Kıbrıs İktisat ve Güç Bakanlığı, yaşanan tüp kıtlığının akabinde kararını değiştirerek mesken tipi 10 kilogramlık tüp gaza 17 lira artırım yaparak, 90 liradan 107 liraya yükseltti. Yaklaşık bir haftadır ada genelinde vatandaşlar mutfak tüpüne ulaşmakta zorluk çekerken, markete tüp almaya giden vatandaşlar elleri boş dönmeye devam ediyor.

‘6 gündür elimizde tüp kalmadı’

Market sahibi olan Ömer Dikel yaptığı açıklamada, “6 gündür elimizde tüp kalmadı bunun nedeni ise Güç Bakanlığı ile dolum tesisleri fiyat konusunu anlaşamaması. Halk da biz marketçileri gözünde stokçu olarak görmekte ancak benim tüpler cumartesi sabah 1-2 saat içinde tükendi” dedi.

‘Vatandaş ne yapacak, sokakta ateş mi yakacak?’

Müşterilerin kendisini stokçulukla suçladığını belirten Dikel, “Enerji Bakanlığı ve dolum tesisleri birkaç firmanın anlaşamaması fiyat konusunda halkı ve bizleri çok bir biçimde mağdur etmektedir. Halk da tüp yoktu nasıl yemek yapacağını bilememektedir. Vatandaş ne yapacak sokakta ateş yakarak yemek mi yapacak bu periyotta bu türlü şeyleri görmek nitekim bu memlekette bizleri üzmektedir” diye kaydetti.

‘Bizi ve halkı tüpsüz bırakmaya hakkınız yok’

Dikel, “Dolum tesisleri biz dağıtıcılara bize tedarik sağlayan aracılara aradığımızda 140 lira olmasını talep etmektedirler. Biz de diyoruz ki artırım yapacaksanız yapın lakin ne bizi ne de halkı tüpsüz bırakmaya hakkınız yok. Bir an evvel çözün ki beşerler konutunda yemek yapabilsin bizde insanlara tedarikçi olarak mahcup olmayalım” tabirlerini kullandı.

‘Babam 1980’lerde tüp kuyruğuna girerdi’

Girne’de Fırın işleten Fatih Kalkan ise, ”Bu pandemi sürecinde kendi kendimizi ayakta tutmaya çalışırken buraya kadar borç dolmuşuz ve her taraf borç sigorta-prim ödeyemez duruma geldik. Kendi hayatımızı nasıl idame ettireceğimizi bilmeden artık de tüp düşüncesi yaşamaya başladık. Benim babam 1980’li yıllarda tüp kuyruğuna girerdi” diye konuştu.

’23 tane market, iki tane de petrol istasyonu gezdim, bulamadım’

Kalkan, “Tüp, yağ, şeker kuyruğunu bunları biliyorduk ve yaşadık. 21’inci yüzyılda birinci kere bu türlü bir şey yaşadım. Tüpe artırım gelineceği duyuldu cuma gününden beri marketlerde tüp bulamıyorum. 23 tane market iki tane de petrol istasyonu gezdim bulamadım. Yok nereye gitti ise yok. Öğlenden beri tüpler bitti iş yapmaz oldum fırın kapalı tüp bulamıyorum. Yarın için ne olacağı da muhakkak değil. Buradan devlet yetkililerine sesleniyorum bu işe artık bir tahlil bulsunlar. 21’inci yüzyılda tüp kuyruğuna girecek ve tüp bulamayacak isek ne yapalım iki çocuğum var mağdur oldum kapatayım dükkanı kirayı, sigortayı devlet öndesin nereye kadar?” yorumunu yaptı.

’30 tane markete gittik’

Markete tüp bulmak umudu ile gelen Nurettin Sızmaz ise yaptığı açıklamada, ”Yaklaşık 30 tane markete gittik ancak hiç birinde tüp yok, Güç Bakanlığı ve tüp dolum firmaları ortasındaki sorunun bir an evvel çözülmesi gerekiyor şayet çözülmezse zati bu halk bu hafta bir halde herhalde gidip artık parklarda falan ateş yakmaya başlayıp yemeği de onun üstüne pişirmeye başlayacak” dedi.

  • Leave a Comment