Malatya, kuru kayısı ihracatını dönemin birinci ayında yüzde 42 artırdı

Malatya Ticaret Borsası Lideri Ramazan Özcan, kuru kayısı ihracatında yeni dönemin ağustos ayında başladığını belirterek, birinci ayda eserin yüzleri güldürdüğünü söyledi.

“ELDE ETTİĞİMİZ RANDIMAN BU YIL İÇİN UMUT VERİCİ”

Elde edilen dataların bu yıl için umut verici olduğunu aktaran Özcan, şöyle konuştu:

“Sezon öncesinde eserimize yurt dışında önemli bir pazar oluştuğunu ve ihracat ölçüsüyle elde edilen gelirin artacağını kestirim ediyorduk. Dönemin başlamasıyla iddialarımız gerçeğe dönüşmeye başladı. Bu dönem ağustos ayında 8 bin 839 ton kuru kayısı ihraç ettik, geçen dönemin tıpkı ayında 6 bin 300 ton ihraç etmiştik. 8 bin 839 ton kuru kayısı ihracatına karşılık yaklaşık 32 milyon dolar gelir elde ettik.”

“TEMMUZ AYI TESLİMATLARINI AĞUSTOSTA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Yeni döneme girerken stoklardaki kuru kayısının bitmek üzere olduğuna değinen Özcan, şöyle devam etti:

“Temmuz ayında piyasada biraz ıstırap vardı lakin bu aşıldı. Temmuz ayı teslimatlarını ağustosta gerçekleştirdik. 2021 yılı ihracat döneminin birinci 5 ayı, bizim için çok değerli. Bu periyotta ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarını kapsıyor.

ARALIK SONUNA KADAR 50 BİN TON KURU KAYISI İHRACATI HEDEFLİYORUZ

Aralık sonuna kadar 50 bin ton kuru kayısı ihracatı yapmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 4 ayda geçen yılın sayılarının üzerinde ihracat yapılacağını kestirim ediyoruz.

LOJİSTİK VE ULAŞIM ALANLARIYLA KONTEYNER BULMAKTA SORUN YAŞANIYOR

Lojistik, ulaşım ve konteyner bulmada ihracatçılarımız önemli kahır yaşıyor lakin önümüzdeki günlerde bu meşakkatlerin çözülmesini temenni ediyoruz.”

MALATYA’NIN İHRACATINDA KAYISININ KIYMETİ

Özcan, geçen dönemin ağustos ayında yapılan kuru kayısı satışından 19 milyon dolar gelir elde edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Kentin ağustos ayı ihracatına bakıldığında kayısı, genel ihracatın yüzde 75’ini oluşturmuş. Malatya, dünya kayısı başşehri olmanın avantajını ihracatta kullanıyor. Tarım eserlerinde, kuru meyve kümesinde, kuru kayısı Türkiye’nin yüzünü güldürüyor, kentimizin iktisadını ayakta tutuyor. Malatya’nın ihracat sayılarının büyük kısmını kayısı oluşturuyor, bu da bir tarım eser için değerli ve sevindirici.”

  • Leave a Comment