Maliyetler Artıyor: Fırıncılar Ekmeğe Yüzde 21 Artırım İstedi

İstanbul Halk Ekmek’in yaptığı iki artırımla ekmeğin fiyatını yüzde 66,6 oranında artırmasının akabinde fırıncılar da ikinci bir yüzde 21 artırım talebinde bulundu.

Dünya’dan Yener Karadeniz’in haberine nazaran, salgın ile birlikte tüm dallarda olduğu üzere ekmek üretiminde de artan maliyetler artırımları beraberinde getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek 2020 Eylül’de yüzde 33 ve 2021 Temmuz ayında yüzde 25 olmak üzere ekmeğin fiyatına 2 kere artırım yaptı.

İTO’ya bağlı fırınlar ve İstanbul Fırıncılar Odası ise nisan ayında yaptığı yüzde 21 artırımın akabinde, ağustos ayında ikinci bir artırım talebinde bulundular. Kelam konusu artırımlar ile birlikte İstanbul Halk Ekmek’te ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 60’tan fazla artarak 3 TL’den 5 TL’ye çıktı.

Öbür fırınlarda ise ekmek kilogram fiyatı 7,5 TL’den 9,09 TL’ye yükseldi. Talep edilen son artırımın kabul edilmesi durumunda bu fiyat 11 TL’ye ulaşmış olacak.

Kesim temsilcileri, son artırımla birlikte halk ekmeğe olan talebin artmasını bekliyor.

Maliyetler katlandı

Ekmek üretiminde en kıymetli girdi un. Ekmeğin maliyeti ortasında yüzde 30-35 hissesi bulunan undaki artış maliyetleri direkt etkiliyor. 2020’nin başında 103 TL olan un çuval fiyatı, hali hazırda 180 TL’ye kadar çıktı. Nisan ayından bu yana artış oranı yüzde 40’ı aştı. Personellik maliyetleri ise yüzde 22 yükselirken, güç maliyetleri yüzde 37 arttı.

Bu nedenle İBB’ye bağlı Halk Ekmek son bir yılda 2. sefer artırım yapmak zorunda kalırken, İstanbul Fırıncılar Odası ve İTO’ya bağlı fırınlar 2. artırım talebinde bulunmak durumunda kaldılar.

Bu türlü İstanbul’da ekmek tüketiminde yüzde 10 hissesi olan Halk Ekmek yüzde 66 oranında zamlanmış oldu. Başka fırınlarda yapılan artırım oranı ise şimdilik yüzde 21. (Yüzde 21 artırım daha talep edildi fakat onay süreci devam ediyor.)

“Kilosu 3,5 TL artacak”

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Lideri Hasan Demir, 2020’nin başından bu yana ikinci kere tarife aldıklarını ve en son nisan ayında artırım yapıldığını aktardı. İkinci tarifenin talebini ise geçen ay ilettiklerini aktaran Demir, “Nisan ayında alınan tarife ile ekmeğe artırım yapıldı. Artık tekrar yüzde 20 civarında bir artırım teklifi yaptık. Birinci talebimiz 6 ay sonra karşılık buldu. Ekmeğin kilogram fiyatı 7,5 TL’den 9,09 TL’ye çıktı. Artık eylül ayına yetişmez ancak ekimde karar verilmesini bekliyoruz. Kabul edilirse fiyat 11 TL’ye çıkacak. Yılbaşına sarkabilir. Çünkü bir takvim yılı içinde iki artırıma çok sıcak bakılmıyor” açıklamasında bulundu.

  • Leave a Comment