Tüketim Arttı, Üreticiler ‘1 Paket Makarna 5 Lira Olur mu?’ Sorusuna Karşılık Verdi…

Makarna tüketimi artarken, fiyatı da giderek yükseliyor. Bu yıla 3.20 ve 3.45 lira düzeylerinden başlayan bir paket makarnanın fiyatı 4.5 liraya kadar çıktı. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği İdare Konseyi Lideri Külahçıoğlu, fiyatın olağan olduğunu belirterek, Makarna fiyatında yıl sonuna kadar yeni bir artış öngörülmediğini söyledi.

Yaygın markalı makarnaların fiyatında bu ay prestijiyle artış görülüyor. Buna nazaran bir paket makarnanın fiyatı 4.25 ila 4.5 lira seviyesine kadar çıktı.

Milliyet’ten His Erdoğan’ın haberine nazaran bu fiyat en son, Nisan’da 3.20 – 3.45 lira düzeyinde bulunuyordu. Makarnacılar, dünyada yükselen emtia fiyatları, artan besin talebi, yurt içinde yaşanan kuraklık tarafından baskı altına alınan mamul ürünlerde fiyat artışının kaçınılmaz hale geldiğini belirtiyor. Bu kapsamda fiyat artışını her vakit ‘gıda enflasyonu oranının altında’ tutmaya çalıştıklarını anlatan makarna üreticileri, yıl sonuna kadar bu fiyatı koruyacaklarını tabir etti.

‘Buğday kilosu 3.2 TL’

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği İdare Konseyi Lideri Abdülkadir Külahçıoğlu, tüm dünyada artan tarım emtia fiyatlarına dikkat çekerken, fiyat artışının ‘en düşük düzeyde’ tutulduğunu söyledi. Külahçıoğlu, şunları söyledi:

“Fiyat artışı besin enflasyonunun altında. Hatta bizler, ihracatla elde edilen kârları iç piyasayı dengelemek için de kullanıyoruz. Fiyatlara olabilecek en düşük oranları yansıtıyoruz. Mevcutta makarnalık buğday ton fiyatı 3 bin 200 lira, kilo fiyatı 3.2 lira. Buradan bakılacak olursa fiyatın çok olağan olduğu görülebilir.”

Makarna tüketimi arttı…

Külahçıoğlu, kişi başı yıllık makarna tüketiminin 2020’de olduğu üzere 8 kilonun üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu oran evvelki yıllara nazaran yüzde 25 daha fazla bir tüketime işaret ediyor.

Makarnalık buğdayda fiyat artışının durduğunu anlatan Külahçıoğlu, bu kapsamda yıl sonuna kadar yeni bir artış öngörülmediğini söyledi. Külahçıoğlu, tıpkı vakitte Türkiye’nin makarnada üretim gücüne dikkat çekerken, şu sözleri kullandı:

“Kapasitelerimiz çok daha fazla. Hiçbir vakit üretim sıkıntımız olmaz. Tüm ülkemize ve dünyaya kâfi. Hiçbir eza olmadığını, ihracata bir kısıtlamanın gerekmediği bilgilerini ilgili bakanlıklara da iletiyoruz.”

  • Leave a Comment